Araç Takip Sistemi’nin Kullanıldığı Sektörler ve Araç Takip Sistemi Fiyatları

Araç Takip Cihazı Nasıl Kurulur?

Seçtiğiniz araç takip cihazına bağlı olarak kurulum farklıdır.

Kablolu araç takip cihazı, ön panelin altına yerleştirilirler ve genellikle bakım departmanınız tarafından gerçekleştirilebilecek 3 kablolu bir kuruluma ihtiyaçları vardır.

Üreticiler genellikle cihaz kurulumunun doğrudan güneş ışığı almayan veya aşırı sıcaklıkta olmayan güvenli, kuru, mekanik olarak korunan bir alanda olmasını önerir. Bu tür cihazlar için, herhangi bir tehlikeyi önlemek için GPS antenini ve kablolarını elektrikli cihazlardan mümkün olduğunca uzağa kurmanızı tavsiye ederler.

Taşınabilir araç takip cihazlarıyla ilgili olarak, temelde kurulum gerektirmezler, tak ve çalıştır izleyicileridir, temel olarak cihazı aracınızın tanılama bağlantı noktasına takarsınız ve cihaz daha sonra yazılım sisteminde bildirilen araç verilerini toplamaya başlar. Taşınabilir araç takip cihazları, bir bataryayla çalışırlar ve araçları izlemek için çalışacak şekilde tasarlanırlar, böylece harici kablolara veya antenlere ihtiyaç duymazlar ve toza, su sıçramasına ve sıcaklığa karşı koruma sağlarlar.

Araç Takip Sistemleri Nasıl Çalışır?

Araç takip sistemi, bir aracın konumunu ve araç verilerini bir yazılım arayüzü ile birleştiren teknolojidir. Bu veriler daha sonra akılcı kararlar almak amacıyla işletmeler tarafından iş fikri ve iş planı oluşturmak için kullanılabilir.

Araç verilerinin gerçek zamanlı takibi için, araçların içine bir izleme cihazı yerleştirilmiştir. Cihaz, motorun açılması ve kapatılmasından yakıt tüketimine, araca bağlı cihazların çalışmasına kadar, araç verilerini toplar ve verileri konumla eşleştirir.

Konum verileri çoğu durumda GPS navigasyon sistemi tarafından sunulur, başka bazı özel durumlarda farklı konum teknolojileri kullanılabilir.

Araç takip sistemleri genellikle bir donanıma ve bir yazılım bölümüne dayanır.

Araç takip donanımı verileri bir aracın GPS koordinatlarıyla birlikte toplar (örneğin, hızlanma gibi belirli araç bilgileri, aracın konumu ve veri toplama zamanı ile birlikte toplanır).

Araç takip yazılımı, farklı şekillerde toplanan verileri, haritadaki araçların konumu, tablo biçimindeki belirli ayrıntılar, etkinlik başlatma ve bitirme raporları ve daha fazlası gibi yazılım kullanıcılarına gösterir.

Tipik olarak, kullanıcıların bir coğrafi bölge çevresinin yanı sıra bir konum veritabanı belirleyebileceği, ancak tablo veya indirilebilir rapor şeklinde verileri de sağlayabileceği (örneğin, tablolar belirli bir aracın etkinliğini göstereceği gibi) bir haritada araçları gösterir.

Eksiksiz ve profesyonel bir araç takip sistemi yazılımı tercih edilirse bu yazılım grafik veya raporlarda daha fazla bilgi içerebilir. Örneğin: Filodaki araç başına düşen küresel yakıt tüketimi, yakıt kartı sağlayıcınızla entegrasyon tarafından sağlanan yakıt alımlarına ilişkin veriler, hızlanma, sert frenleme, hızlı hızlanma ve rölanti olayları gibi sürüş stiliyle ilgili belirli veriler.

Toplanan araç verileri, bir bilgisayar programı biçiminde kullanılabilir veya bulut bilişim hizmeti olarak kullanılabilecek bir yazılım, kullanıcı arayüzünde aktarılır.

Yazılımda toplanan araç verileri bir akıllı telefon uygulaması olarak kullanılabilir veya Excel ya da PDF formatında indirilebilir olabilir.

Araç Takip Sistemleri Hangi Sektörler İçin Kullanılır? Araç Takip Sistemlerini Kim Kullanıyor?

Yalnızca lojistik ve taşımacılık şirketlerinin araç takibi kullandığı genel fikrine rağmen, bu teknoloji aslında farklı sektör ve sektörlerden filolar ve farklı boyutlarda da kullanılabilir.

Potansiyel olarak, faaliyetinin bir bölümünü gerçekleştirmek için araç kullanan herhangi bir şirket, araç takip teknolojilerini kullanmanın avantajlarından yararlanabilir. Araç takip sistemlerinin çok yönlü özellikleri, farklı şirketlerin farklı şekillerde faydalanabilmesine neden olur; genellikle bunların tamamı, işletme maliyetlerini azaltmaya ve verimliliği arttırmaya yardımcı olur. Şirketin farklı ihtiyaçlarına göre, sistem daha da özelleştirilebilir.

Filolarda araç takip teknolojisi kullanımı, farklı sektörleri içine alarak (sadece taşımacılık veya lojistik ile ilgili olanları değil) tüm dünyaya yayılmıştır.

Örneğin; personelin araç kullandığı temizlik şirketleri; risk önleme ve görevlerin doğru şekilde planlanması için araç takip sistemlerine ihtiyaç duyabilir. Başka bir örnek; büyük filolara sahip inşaat şirketleri; araçlarının konumlarına dilediği zaman ulaşabilmek ve araçlarını hırsızlıktan korumak için kullanıyorlar.

Araç takip teknolojisi bunun dışında; gıda dağıtım şirketlerine siparişlerin verildiği kullanıcılara yardım ediyor, otobüs zamanlama uygulamaları araç takip cihazı tarafından takip edilen konuma göre çalışıyor ve hatta günümüzde bazı hükümetler (bunların arasında İngiltere ve Çin) terörizm tehdidine karşı araç takibi kullanmayı düşünmektedir.

Araç Takip Sistemi Fiyatları Ne Kadar?

Bu konuda dikkat edilmesi gereken nokta; araç takip sisteminin işletmeye toplam maliyeti ve maliyet kalemlerinin neler olduğudur. Çeşitli başlıklar altında oluşturulan ve birbirinden farklılık arz eden maliyet kalemleri hakkında bilgi sahibi olmadan mevcut fiyat tekliflerini doğru bir biçimde karşılaştıramazsınız.

Araç takip sistemleri, maliyet açısından yalnızca araç takip yazılımının eksiksiz oluşuna bağlı olarak değil, montajın dahil olup olmadığına bağlı olarak farklılık gösterebilir.

Bir araç takip sistemi firmasıyla anlaşmadan önce kurulum yapıp yapmadığını, sözleşmeyi, hüküm ve koşulları tamamen kontrol etmeyi unutmayın.

Araç takip sistemini, işletmenize extra bir maliyet olarak görmemek gerekmektedir. Bu sistem sayesinde firmanızın çalışan ve çalışmayan personelini rahatça ayırabilirsiniz. Geri dönüşü olan yatırım bir işletme için extra bir maliyet değildir.

Yatırımın geri dönüşü, araç takip veya filo yönetimi çözümleri söz konusu olduğunda her durumda giderin kendisinden çok daha yüksek olacak ve size kısa zamanda maksimum fayda sağlayacaktır.

Araç takip sistemleri fiyatları satın alacağınız hizmet ve ürün paketlerine göre farklılık gösterebilir. Bir araç takip cihazı aboneliği aylık, yıllık veya 2 yıllık olarak tercih edilebilir.

Satko Araç Takip Cihazı, işletme yöneticilerinin araç kullanımı, yakıt tüketimi, yakıt kartı kullanımı konularında bilgilendirilmesi ve sürücü eğitimi gibi konularla ilgili gerçekleştirebileceği eylemler aracılığıyla verimliliği artırmak ve işletmenin mevcut araç filosunun maliyetlerini düşürmek için tasarlanmıştır.

Satko araç takip sistemleri dışında, motosiklet takip, soğuk zincir takip, yakıt takip, durak takip, dijital takograf, filo yönetim sistemleri ve entegre çözümler olmak üzere birçok konuda yaşadığınız sorunlar için çözümler geliştirmektedir.

En Çok OkunanBloglar